Araç Kullanırken İşe Yarayacak Teknik Bilgiler

Araç kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken detaylar, sizin sonradan zarar görmenizi engelleyebilir.

Hava Şartları İle İlgili Pratik Bilgiler

Araç kiralama üzerinden kullanılan otomobiller ya da kendi araçlarınızda pratik bilgiler avantaj sağlayacaktır. Örneğin yağmur çok azsa hızlı çalıştırmanıza gerek yoktur. Ayrıca durduktan sonra hemen kapatabilirsiniz. Devamlı çalıştırmak görüş alanınızı gereksiz azaltır. Ayrıca hava nedeniyle camda buğulanma olabilir.  Bu durumlarda arka cam rezistansı çalıştırılmalıdır. Arkada olan biteni görmeniz açısından kritik bir öneridir. Ayrıca buğulanma sonrasında havalandırma sistemini çalıştırmanız gerekir.

  • Yağmur yağarken farlarınızı açın ve bu şekilde buğuyu gideremeyen araçlar sizi görebilir.
  • Hava çok soğuksa köprüler ve ağaçların gölgelerinde aşırı buzlanma olacaktır. Özellikle bu alanlara dikkat etmek gerekir.
  • Yağmurun ilk yağdığı zaman en tehlikeli dönemdir. Araç kolayca kayabilir. Bunu bilerek hızınızı azaltabilirsiniz.

Otoyolla İlgili Faydalı Bilgiler

Rent a car firması  tarafından temin edilen araçlarda gereken önemi vermemek gibi bir alışkanlık vardır. Ancak kişisel sağlık açısından trafiğe dikkat etmek gerekir. özellikle otoyollarda  sağa sola geçişler, kritik bir konudur. İki şerit değiştirmeniz gerekliyse bu durumda ilk şeriti değiştirip sonra bir süre bekleyip daha sonra ikincisine geçin. Bunu yapmaya üşenmeniz büyük bir kazaya neden olabilir. Ayrıca araç konvoylarında öndeki araca yapışmadan devam etmeniz gerekir. Bu alanların ne çok hızlı ne de çok yavaş olmamasına önem verin. Hızı yol boş olmasına rağmen azaltırsanız trafikte sıkışmalar olur.