Araç Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç temizliğini kendiniz yapacağınız zaman bazı detaylara önem vermek gerekiyor. Yıkama yerleri dışında doğru uygulama ile sorunsuz bir temizlik sağlanabilir.

Boya Zarar Görmemeli

Kendi aracınız ya da araç kiralama firması ile temin edilen araçların temizliğini yaparken en önemli detaylardan biri kaportaya zarar vermemektir. Çünkü birçok kişi ek ücret ödememek için evdeki deterjanları kullanabilmekte ve bu da boya üzerinde ve kaportada zarara neden olabilir. Ayrıca kullanılan temizlik malzemesi, fırça olmamalı, sünger gibi yumuşak bir zemini olan ürünle temizleme yapılmalıdır. Kaldı ki araç yıkama yerlerinde de yumuşak malzemeler kullanılır. Araç yıkama yapılacak zaman da bu boyanın zarar görmemesi için önemlidir. sabah ya akşam üstü güneş gidince yıkama yaparak lekelerin önüne geçebilrisiniz. Yıkanan suyun da sıcaklığı ne çok fazla ne de çok soğuk olmalıdır. Ilık su ile araba yıkamak en zararsız çözümdür.

Tozu Giderin Ve Bölümlere Ayırın

Aracınız rent a car firmasından bile olsa gelişigüzel temizlenmemelidir. Öncelikle  her yerindeki toz giderilmelidir. Toz giderilmesi için su ile önce her yere bunun akması sağlanır. Yukarıdan aşağı doğrusu tutulursa toz  gider ve daha sonra da araç 4 farklı bölümde temizlenir.  Araç her yeri bir kerede köpürtülmemelidir. Bunun nedeni leke riski olmasıdır. Üst, iki yan, arka bölüm şeklinde temizlemek gerekir. temizleme bitince de bezlerle kurulama olmalıdır. Ancak bezler temiz ve iz bırakmayann türden olmalıdır.