Kış Aylarında Araç Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kış ayları özellikle karşı yerlerde araç kullanacak kişiler için önem taşımaktadır. Hava koşulları araçları olumsuz etkileyebilir.

İlk Kontroller Neler

Kış dönemlerinde araç kiralama hizmeti alan kişiler ilk olarak akü, buz kazıyıcı, iyi temizleyen silecekler, donmayan silecek suyu gibi ayrıntılara önem vermelidir. Sadece araç kiralama için değil başka araçlar için de aynı durum geçerlidir.

Gidiş Geliş Yönünüzü Tam Belirleyin

Çanakkale’de araç kiralamak isteyen kişilerin kış dönemlerinde nereye seyahat edeceğini belirlemesi gerekir. Çünkü güney bölgelere göre kış dönemleri kuzeyde daha soğuk ve karlı geçer.   Karlı dönemlerde seyahatinizin zorunlu olup olmadığına öncelikle bakılabilir.  Çünkü seyahat zor olabilecektir. Şehirlerarası alanda karlı ve sisli hava en tehlikeli hava türüdür. Kesinlikle gidilmesi gerekliyse de bu şekilde en iyi zamanı ayarlamanız gerekir. yolları seçerken bir harita kullanabilir ve az trafiği olan yerleri bulabilirsiniz.

Hız Ve Hareket Kontrolü

Karlı sisli havada araç kullanırken hız kontrolü kazaların önüne geçecektir. Aksi halde kaygan zemin sizi dengesiz şekilde araç sürmeye teşvik eder. Aranızdaki  mesafeyi belirlenene ölçüde tutmanız gerekir. bunoktada ani hareketlerden kaçınmak da krtik bir konu olacaktır. Karlı havada buzlanma riskini her zaman bilerek hareket etmek gerekir.

Kış Lastikleri

Araç kiralama yaparken kış lastikleri detayına önem veriniz. Yani standart lastiklerin 7 dereceden düşük sıcaklıklarda tutunmayacağını bilmek ve kış lastiklerine önem vererek firmaya bunu belirtmek son derece akıllıca olacaktır.