Yakıt Tasarrufu İçin Öneriler

Araç kiralama için veya genel olarak araç sahiplerinin  yakıt kullanırken tasarruf etmelerinin bazı yolları vardır.  Bu şekilde giderleri dengelemek mümkün olur.

Ani Firen Ve Hızdan Kaçının

Araç kiralama işleminden sonra yakıt kullanımı size ait olacaktır. Yani ne kadar harcarsanız kiralama ücretine ek olarak  yakıt ödemesi yapılmalıdır. Düzenli olarak araçla işe gidip gelenler için de bu yakıt ek ve düzenli masraf olabilir. Tasaruuf etme yöntemine gelince ani hız değişikliklerinden kaçarak bunu yapmak mümkündür.  Ortalama bir hızda giderek   bunu sağlayabilirsiniz.  Ayrıca hız yükseltmeye karar verirseniz de hızı artırdığınız anda vitesi yükseltmek de son derece önemlidir. Aksi halde  yakıtı çok hızlı tüketmeye başlar. Ortalama hızı sabitlemek otoyollar için de geçerlidir.

Motor Ve Yağ Kontrollerini Yaptırın

Araçta motor ve yağ kontrollerini yaptırmanız yakıttaki gereksiz harcamaları yok eder. En ufak sorunda bile servise gitmeyi ihmal etmeyin.

Lastik Basıncı Kontrol

Araç lastiklerinin hava basıncı, yakıt tüketimini etkileyen bir durumdur. Basınç olması gereken gibi değilse yol alırken daha fazl ayakıt tüketimi olacaktır. Bu nedenle düzenli kontrol önemlidir.

 Gereksiz Ağırlklardan Kaçının

Kiralık araç   kullanan kişiler için epey faydalı olacak bir öneri, aracınızda gereksiz yükleri barındırmamanız gerektiğidir. Bu şekilde yakıtı azaltabilirsiniz. Örneğin işe yaramayan bavullar bir süre başka bir yere alınabilir. Ayrıca araç içi iklimlendirmeye de dikkat etmek gerekir. klimayı gerektiği kadar kullanmak, yüksek hızda caları kapatmak  doğru motor yağı kullanmak da son derece önemlidir. trafik ilerlemiyorsa durun.